Hakkımızda

Nesnelerin İnterneti(IoT) Nedir?


IoT (Internet of Things) Nesnelerin İnterneti, aklınıza gelebilecek her nesnenin (telefonlar, bilgisayarlar, ev sistemleri, robotlar vb.) bir şekilde internete erişip, diğer cihazlarla iletişim halinde olması anlamına geliyor. Fakat Nesnelerin İnterneti, sadece internete bağlanan cihazlardan ibaret değil. IoT cihazları insanlarla iletişime geçerek onların herhangi bir durum hakkında bilgilenmesini sağlıyor. 

IoT kavramının tarihteki ilk uygulaması, 1991 yılında Cambridge Üniversiteli bir grup akademisyen tarafından kahve makinesinin görüntülerinin, kameralı bir sistem sayesinde internet üzerinden paylaşılmasından sonra günümüze kadar geliştirilerek gelmiştir. Bir araştırmaya göre 2020 yılında yaklaşık 26 ile 50 milyar arası ürünün bir şekilde internete bağlanılacağı tahmin ediliyor.


Nesnelerin, sistemi algıladığı, haberleştiği, verileri kayıt edebildiği, hedef adrese yönlendirebildiği vb. yetenekleri sayesinde birbiriyle iletişim kurabiliyor olması, aslında uzun bir süredir zaten yaşantımızın içinde.

IoT’nin günümüzdeki en yaygın uygulama alanlarından biri neredeyse her gün kullandığımız belediye durakları, metro istasyonları yani yeni adıyla “Akıllı Durak”lar.

Özellikle toplu taşıma araçlarını sık kullananlar için otobüsün veya metronun hangi durakta olduğunu veya bulunduğumuz durağa ne zaman gelebileceğini görebiliyor olmamız yaşanan koşuşturmanın arasında stresimizin biraz olsun azaltmasına yardımcı oluyor.

IoT cihazları, yani akıllı cihazlar çok fazla miktarda veri kaydedilebiliyor, işleyebiliyor ve sunabiliyor. Bu tür bilgi işlem süreçlerinin büyük çoğunluğu, gelişen teknolojide özellikle kablosuz ağlar veya kablosuz sensör ağları yardımı ile gerçekleştiriliyor.


Cihazlar bu haberleşme sayesinde, normal işlevlerini, el ile bir müdahale olmadan yerine getirebiliyorlar. IOT teknolojisi bugün akıllı evlerde olduğu gibi kent yönetimine kadar birçok alandaki fiziksel olayların (enerji şebekeleri, hasta takip sistemleri, geri dönüşüm süreçleri, taşımacılık, akıllı binalar, alışveriş, vs.) bir kontrol sistemi içerisinde, takip edilerek analizlerinin yapılabilmesini ve tek bir tuşla yönetebilmeyi sağlıyor.

Günün birinde, buzdolabınızın size neyin eksik olduğunu söylediğini ve almayı unuttuğunuzda ise size kızdığını düşünebiliyor musunuz? Yapılan yatırımlar ve gelişen teknoloji, yakın gelecekte tüm cihazların WiFi ve Bluetooth ile birbirlerine bağlanacağını gösteriyor.

Günümüzde Nesnelerin İnternetine Kullanım Örnekleri

Philips Hue Akıllı Aydınlatma

Philips Hue'lar piyasadaki en popüler akıllı aydınlatma sistemlerinden biri. Hue'ların normal ampullere göre bir çok avantajı ve kullanım çeşitliliği var.

Peki nedir bu avantajlar?

Philips Hue Aydınlatma Sistemini istediğiniz renkte kullanabiliyorsunuz. Hue'ları telefonunuza entegre ettikten sonra renklerini dilediğiniz şekilde değiştirebiliyorsunuz. Hue'lar tam 16 milyon renk seçeneğine sahip.

Hue'nun en büyük avantajlarından biri de siz başka bir odadayken evin diğer odalarındaki ışıkları da telefonunuzdan veya sesinizle kontrol edebiliyor olmanız. Daha da fazlası: Uzun bir tatile çıktığınız zaman telefonunuzdan komut vererek evinizin ışıklarını yakabiliyor ve evdeymişsiniz izlenimi verebiliyorsunuz.

Hue'lar aynı zamanda televizyonunuz, dinlediğiniz müzik, oynadığınız oyun ile senkronize olabiliyor. 

Tüm bu özelliklere ve daha fazlasına sahip olan Hue'lar tüm akıllı ev cihazları(IoT) gibi size enerji tasarrufu sağlıyor aynı zamanda da kaliteli bir aydınlatma deneyimi sunuyor.


Philips Hue Akıllı Aydınlatmaları daha yakından tanımak için sitemizdeki Hue ürünlerini inceleyebilir ve Philips Hue Başlangıç Rehberi isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Fakir Robert Akıllı Süpürge

IoT teknolojisinin en gözde akıllı ev ürünlerinden biri de akıllı süpürgeler. Siz kahvenizi içerken veya siz evde yokken evinizi süpüren bu süpürgeler hayatınızı oldukça kolaylaştırıyor.

Fakir'in sahip olduğu Alman teknolojisi ile geliştirdiği, akıllı elektrik süpürgesi Fakir Robert-L ile siz de evinizi sadece bir uzaktan kumanda yardımıyla temizleyebilirsiniz. 

Robert-L'i ayrıntılı bir şekilde incelemek isterseniz yukarıdaki resme tıklamanız yeterli.

Fibaro Akıllı Priz

"Ütüyü prizde mi unuttum?" derdine son veren akıllı prizler IoT teknolojisi kapsamında geliştirilmiş ürünlerden biridir. Fiboro'nun da geliştirdiği akıllı prizler sayesinde cihazlarınızı evin herhangi bir prizinden uzaktan kontrol edebilir, hangi cihazın ne kadar enerji harcadığını telefonunuzdaki uygulama ile görebilirsiniz.

Fibaro Akıllı Prizi daha yakından inceleyebilirsiniz.

Cosa Kombi-Klima Paketi

Kombi ve klimanızı telefondan yönetmenizi sağlayan Cosa Kombi-Klima paketi de akıllı ev sistemlerinin en önemli ürünlerinden biri. Cosa ile kombi ve klimanızı daha doğru kullanarak, kombinizin doğalgaz tüketiminizden %30’a kadar tasarruf sağlayabilirsiniz. 

Size hem tasarruf hem de kolaylık sağlayan Cosa ürünlerini incelemeye hemen başlayabilirsiniz:

Artık sizin de, evde yokken açılabilen lambalar, evinizi kendi kendine süpüren elektrikli süpürgeler, eviniz tehlike altındayken size uyarı mesajı gönderen sensörler ve çok daha fazlası ilginizi çekiyorsa Evde360’de ki ürünleri inceleyerek bu ürünler hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Üstelik bu ürünleri ayrı ayrı almak zorunda değilsiniz. Akıllı prizler, akıllı oda termostatları ve hareket sensörlerini içeren başlangıç paketlerini de sitemizde bulabilir bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun paketi seçebilirsiniz.


Siz de Nesnelerin İnterneti teknolojisinin bir parçası olan Akıllı Ev Sistemleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız Akıllı Ev Sistemleri Nedir? isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Hala akıllı ürünler ile ilgili sorularınız varsa sorularınızı bize 0850 304 43 82 telefonundan ya da bize ulaşın formundan bildirebilirsiniz.