Akıllı Ev Başlangıç Rehberi

Akıllı Evinizi Nasıl Daha Akıllı Yaparsınız? 

Akıllı Ev Sistemleri, Dünya’da ve Türkiye’de gün geçtikçe yaygınlaşmaya başlayan sistemlerin başında yer alıyor. Bu sistemleri evlerinize kurmak artık eskisinden çok daha kolay. Evde360 sayesinde bir çok ürünü kendiniz satın alıp evinizde uygulamasını yapabilir, yeni ürünlerle zaman içerisinde destekleyebilirsiniz.

Akıllı ev sistemleri, iki farklı şekilde çalışıyor:

Birinci yöntem; Z-Wave ya da RMS altyapılı bir kontrol kutusu alarak sürece başlamak.

Bu kontrol kutusu, sonradan alacağınız bu altyapıya sahip bütün cihazları bağlayarak telefonunuzdan, tabletinizden kontrol etmenizi, senaryolar yazarak onları desteklemenizi evinizi ve hayatınızı çok daha akıllı hale getirmenizi sağlayacaktır.

Evde360’den şu an iki farklı markanın kontrol kutusuna erişebilirsiniz:

Fibaro’nun ana kontrolörü; Z-Wave altyapılı cihazları destekleyen, farklı markaların ürünlerinizi bağlayabileceğiniz bir kutu.
Fibaro Home Center Lite

Fibaro Home Center Lite

Bu kutuya eşlik edecek şekilde alacağınız her bir modül, sensör ve ürün tamamen kablosuzdur. Duvar kırma veya kablo döşeme olmadan evinizi akıllı yapmaya atacağınız adımlardan biri olacaktır.

Evinizi kontrol etmek için Z-Wave altyapılı kablosuz modüller (aydınlatma, perde/panjur, priz, vb.) ve sensörler (duman, su basma, kapı/pencere, vb.) ile entegre çalışıyor. Bir kontrolöre sınırsız sayıda akıllı ev modülü ekleyebilirsiniz.

Bu ana kontrolöre ekleyebileceğiniz bazı örnek ürünler:

Bu Akıllı Ev sistemini telefonunuz haricinde, evde bir buton ya da kumanda ile kontrol etmek isterseniz; Fibaro Anahtarlık Kumanda ve Fibaro Buton 'u kullanabilirsiniz.

Eğer evim bir an önce akıllı olsun diyorsanız; 

Fibaro Başlangıç Seti ile ana kontrolör ve modüllere aynı anda sahip olabilirsiniz.

Akıllı Evinizi kontrol için kullanabileceğiniz diğer bir ana kontrolör ise Somfy’ye ait bir ürün: 

Somfy Tahoma New Box Akıllı Kutu.

Bu ürün RMS altyapılı ürünleri akıllı telefonunuzdan ya da tabletinizden kontrol etmenize yarar.

Motorize panjurlar, tenteler, ışıklandırmalar, ısıtma sistemleri, bahçe ya da garaj kapıları dahil tüm ekipmanlarınızı birbiriyle bağlantılı hale getirip istediğiniz zaman, evinizden ya da dışarıdan kontrol etmenize olanak tanır.

Bu kontrolöre ekleyebileceğiniz bazı örnek ürünler:

Aynı şekilde, bu modülleri ve sensörleri ev içerisinde kumanda ile kullanmak isterseniz;

Somfy Kumandaları 'ndan herhangi birini kullanabilirsiniz.

Akıllı ev sistemlerini evinizde kullanmak için bir yöntem daha var:

Bu yöntem de ya kontrolör olmadan kendi kendine çalışan akıllı ev ürünlerinden almak ya da ürünleri sadece ev içerisinden Iphone ya da Ipad’inizle kontrol edebiliyor olma koşuluyla Fibaro Apple Home ürünlerinden almak.

Evinizi akıllı hale getirirken aynı zamanda enerji tasarrufu yapmanın yollarını 15 adımda öğrenmek için Evde Enerji Tasarrufu Top 15 listemize göz atabilirsiniz.


Fibaro Apple HomeKit ürünleri ise çok yakında Evde360’de!

Bunlar dışında Akıllı Ev sistemleri hakkında sormak istediğiniz herşey için bize 0850 304 43 82 telefonundan ya da bize ulaşın formundan ulaşabilirsiniz.