Evde360 İle Adım Adım Enerji Verimliliği 

Yaşam alanlarımızda enerji verimliliğini sağlamanın birçok kolay yolu olduğunun çoğunlukla bilincindeyiz. Enerji verimliliğini sağlamanın aslında çok basit adımları vardır. Bu adımları izleyerek evinizde enerji verimliliğini arttırabilir ve tabi ki de faturalarınızı da kontrol altına alabilirsiniz.

Bu anlamda akıllı evler, tasarruf açısından başarılı olan otomasyon sistemleridir. Gerek aydınlatma gerek de ısıtma ve soğutma kaynaklı enerji tüketimini takip etmeye ve tasarrufta bulunmaya olanak sağlar.

Elbette ki; konut sektörünün en yeni trendi olarak yaşantımızın içinde bir süredir kendisini oldukça hissettiriyor. Keyifli ve konforlu bir kullanım sunarken, ısıtma, iklimlendirme, güneşten koruma, aydınlatma, havalandırma ve elektrik için tüketilen enerjinin, akıllı etkileşimle en iyi şekilde yönetilmesine ve böylelikle enerji faturalarında tasarruf yapma olanağı sağlıyor.                                                                                                                                       

Günlük hayatın gerekli, sıkıcı ve yorucu rutinlerinde bile artan verimlilik ile, enerjiden ve zamandan sağladığı tasarruf olanakları ile de göz dolduruyor. Yaşantımızı çok daha rahat ve konforlu hale getirmekle kalmıyor, enerji verimliliğinin en üst seviyede sağlandığının farkını size fazlasıyla hissettiriyor.

Bu farkı nasıl mı yaşayacaksınız ? 

İşte sizi inandırabileceğimiz cevaplarımız;

Akıllı Oda Termostatı % 24 tasarruf sağlıyor

Akıllı ev, kullandığınız ısıtma ve soğutma sistemlerini programlayarak enerji tüketimi azaltır.

Uzmanların yaptıkları araştırmaların sonuçları göstermiştir ki; konutlardaki en fazla enerji maliyetinin ısıtma ve soğutma sistemleri üzerine olduğu gerçeğidir. Dolayısıyla, bu sistemlerin akıllı hale gelmesi, internete bağlı, mobil uygulamalar ile yönetilebiliyor olmaları sayesinde enerji tasarrufu ve konforunun da en üst düzeye gelebilmesi her zaman mümkün olacaktır.

Ülkemizde, yine son yıllarda devam eden araştırmalara bakıldığında, akıllı oda termostatı kullanılan hanelerde kullanıcıların hem doğal gaz, hem de elektrik faturalarında hissedilir oranlarda enerji tasarrufu sağladığını da görmekteyiz.

Özellikle enerji tasarrufu ve konfor koşullarının iyileştirilmesini sağlayan akıllı oda termostatları, günümüzün tercih edileni ve hızla büyüyen bir sektörü halini almış durumdadır.

Termostat kullanılmayan ve kombilerin tam gün açık olduğu evlerin sıcaklığı, dış hava sıcaklığına göre, sürekli değişir. Dış hava sıcaklığı düştüğünde kombinin çalışma sıcaklığı yükseltilmez ise, evinizin sıcaklığı da düşecektir. Bu durumda, ev içerisinde dış hava koşullarına bağlı olarak sürekli değişen bir sıcaklık hissedilecektir.

Oda termostatları, evlerimizi istediğimiz sıcaklığa  getirebilmek ve belirli seviyede sabit tutmak için kombilerimizin gerektiği kadar çalışmasını sağlayan cihazlardır. Bu sayede, hem evlerimiz değişen dış hava koşullarına göre konforlu hissettiğimiz sabit bir sıcaklıkta tutulmuş olur,  hem de kombileri gerektiği kadar çalıştırdığı için doğalgazdan ve elektrikten tasarruf sağlanmış olur. 

Akıllı oda termostatları ev, uyku, dışarı modları, lokasyon bazlı ve haftalık programlama özellikleri ile hem evinizin her zaman istediğiniz sıcaklıkta kalmasını, hem de daha verimli enerji ile kombi ve klimanızı doğru kullanmanızı sağlayacaktır.  Çünkü, kombiniz siz eve gelmeden evinizi ısıtacak, siz   veya aile bireyleriniz evden çıktığında ise “Dışarı” modunda çalışmaya başlayarak size tasarruf sağlayacaktır.

Akıllı oda termostatı, kombinizi sizin adınıza, siz evdeyken, uykudayken veya dışarıdayken en tasarruflu sıcaklık modunda tutacak şekilde çalıştırabiliyor. Özellikle de, ısı yalıtımı var olan  bir evde oturuyorsanız, zaten  ilk etapta tasarruf yapabilmek için akıllı bir oda termostatı ile kombinizi akıllandırmanın faydasını görebileceksiniz. 

Çünkü; akıllı oda termostatları, eviniz istediğiniz konforlu sıcaklığa geldiğinde kombinin çalışmasını durdurarak evinizin sabit sıcaklıkta kalmasını sağlıyor. Gün boyu evde bulunmayanlar için, uzaktan cep telefonundan kontrol edilebilen çalışma sistemine sahip akıllı oda termostatları, evde kimsenin olmadığını algılıyor ve kombinizin gereksiz yere çalışmasını engelliyor.

Aynı çalışma sistemi ile,  klimanızda da kullanabileceğiniz termostat sayesinde daha verimli enerji ile soğutmada da enerji  tasarrufu  sağlıyor olabileceksiniz.

Bahsi geçen tasarrufları sağlamanızda, Somfy Kablosuz Termostat ve Cosa Oda Termostatı tercihlerinizin ilk sıralarına gönül rahatlığı ile alabilirsiniz. Önerdiğimiz bu ürünlerle;

Evinizdeki enerji performansınız, yaşadığınız bölgenin iklim  koşulları  ve alışkanlıklarınızla  analiz edilir,  faturanıza dair tahminde bulunulur. Size özel tasarruf yapmanıza olanak sağlar.

Akıllı Otomasyon Sistemleri ile Cihazlarınızı % 9 Tasarruf ile Yönetebilirsiniz

Akıllı otomasyon sistemleri, elektrikle çalışan cihazlarınızda  gereksiz enerjiyi tüketmenizi engelleyecektir.

Yaşam alanlarınıza dahil ettiğiniz akıllı otomasyonu sisteminde, artık  kullandığınız her bir elektronik cihazın ne kadar elektrik tükettiğini, nerede olursanız olun, anlık olarak takibi ile birlikte  analizini yapabilir ve raporunu alabilirsiniz

Geçmiş döneme ait enerji tüketim değerlerini genel ortalamalar ile kıyaslayabilirsiniz. Hatta, önceki aylarda kullandığınız enerji tüketimi ve ilgili aya ait veriler karşılaştırılarak gelecek dönemlere dair enerji tüketimi tahmini yapabilirsiniz. Evde olmadığınız zamanlarda bile enerji tüketimini kontrol etmeye ve yönetmeye devam ederek öncesinde, tanımladığınız ortalama değerlerin üzerinde bir tüketim tespit edildiğinde uyarı bilgi mesajları alabilirsiniz. Size özel senaryolar ile evinizi otomatik olarak ‘dışarıda’ moduna alabilir ve  bazı  elektronik cihazları da ‘uyku’ moduna geçirerek gereksiz enerji tüketiminin önüne geçebilirsiniz.

Akıllı otomasyon ürünlerinde tercihlerinizi her zaman son teknolojilerle üretilmiş Zipato, Fibaro ve Somfy akıllı otomasyon ürünlerinden yana kullanabilirsiniz. Tercih ettiğiniz konforla birlikte yaşantınıza özel enerji tasarrufunu da beraberinde getirecek ürünlerdir..                                Radyatörlerinizi yönetebilmek için, Fibaro termostatik radyatör vanası ile birlikte kişisel tercihlerinize göre ayarlayabileceğiniz kablosuz  sıcaklık  sensörünü de beraberinde kullanarak ısınmada tasarruflu konforu yaşayabilirsiniz.  

Home Center2 ve Home Center Lite kontrol üniteleri ve bağlı Fibaro Akıllı Priz modülü gibi ürünlerle elektrikli cihazlarınızın çalışma aralıklarını düzenleyecek gereksiz enerji harcamanın önüne geçebilirsiniz. 

Aydınlatma Kontrol Sistemleri ile % 6 tasarruf 

Ne yazık ki; enerji kaynakları günden güne azalıyor ve günümüz dünyasında her alanda verimlilik planlarını da öne çıkarmak, zorunlu hale geliyor. Yaşam  alanlarınızdaki  akıllı aydınlatma sistemlerini  doğru ürün ve çözümler ile yöneterek  enerji tasarrufunu sağlayabilirsiniz. 

Philips Hue Beyaz Ambiyans Akıllı Başlangıç Seti 3'lü Kumandalı E27 ürünü ile aydınlatmalarınızı yönetmekten keyif alacaksınız:

Philips Hue ışıklarınızı Bridge'e bağlayın ve sınırsız tasarruf olanaklarını keşfetmeye hazır olun, çünkü birlikte verilen Philips Hue Kablosuz Dim Anahtarı ile,  akıllı telefonunuz veya tabletiniz olmadan kullanmadığınız ışıkları kapatarak elektrik tüketimini engelleyebilirsiniz. Otomatik olarak açılıp kapanabilen Led teknolojisine sahip armatürleri ile enerji tasarrufunuzu, faturalarınızı,   olmasını istediğiniz gibi yönetebilirsiniz. Akıllı aydınlatma sistemi, siz uyurken ihtiyacınız olmayan ışıkları tek bir noktadan kapatarak ve otomatize ederek  size tasarruf sağlayacaktır.

Motorlu Perde ve Panjur sistemlerinde % 3 tasarruf  

Akıllı ev, perde ve panjurlarınızı güneşin konumuna göre programlayacak ısıtma ve soğutma enerjisi tüketiminin azaltılmasında size katkılar sunacaktır.

Zipato ve Fibaro ürünleri ile perde, panjur gibi motorlu sistemlerinizi enerji tasarrufunuz doğrultusunda rahatlıkla yönetebilirsiniz.

Bu konuda bırakın, her şeyi Home Center ünitesi ile birlikte Fibaro Roller Shutter 2 mödülü yapsın. Hava kararınca otomatik olarak kapansın, sabah güneş ışığı ile açılarak sizi uyandırsın. Evden çıkarken tek tuş ile tümü kapanarak evinizi korumaya alsın, rüzgar ve yağmur şiddetine göre sistem karar verip açılsın veya kapansın.                                                                                                                                                                                                      Arzu ederseniz tüm yönetimi kendiniz yapın. Zamanınız size kalsın ve hayatın tadını çıkarın.

Görülüyor ki enerji verimliliği;  

Enerjinin üretilmesi için,  kaynaklarımızı enerji santrallerinde harcamaktayız. Üretilen her bir kW enerjinin içinde doğal kaynaklarımızın yanında, emek ve gelecek vardır. Bizim üzerimize düşen ise, enerjimize sahip çıkmaktır. Yarınımızda da enerjimizin olabilmesi için tüketici olarak bizler, daha şimdiden “enerji verimliliğini” hayatımızın bir parçasına haline getirmeliyiz.