Akıllı Ev Sistemleri Nedir?


Akıllı Ev Sistemleri ile Teknolojinin Size Sağladığı Konforu Hissedin! 


Son yıllarda teknoloji öyle bir hızla gelişiyor ki, gelişen teknolojinin hızına yetişmekte zaman zaman zorlanıyoruz. Hızla gelişen teknoloji her geçen gün hayatımıza onlarca kolaylık sağlarken, tüm sektörlerde de büyük oranda etkisini göstermekte. Son günlerde hayatımızda önemli derecede etkisi olmaya başlayan teknolojik gelişmelerden biri de “Akıllı Ev Sistemleri.”


Akıllı ev sistemleri entegre bir yapıdadır ve evinizi çepeçevre sararak evinizin her noktasında etkin rolde olmanızı sağlar. Evde olmadığınız fakat aklınızın evde kaldığı zamanlar artık geride kalıyor. Akıllı ev sistemleri ile aynı evdeymişsiniz gibi evinize müdahale edebiliyor, gerekli kontrolleri gerçekleştirebiliyorsunuz.


Akıllı Ev Teknolojisi


Akıllı ev sistemlerinden bahsederken bu teknolojinin oldukça kapsamlı bir sistem olduğunu ve insan yaşamına faydalarını görebiliyoruz. O halde akıllı ev sistemlerini daha yakından tanıyalım.

Akıllı ev sistemleri denildiğinde aklımıza gelmesi gereken ilk şey ev otomasyonudur. Akıllı ev sistemlerinin diğer önemli parçaları ise aydınlatma, güvenlik, ısı ve enerjidir.Bu konularda mevcut olan sistemlere detaylı bir şekilde bakacak olursak, akıllı ev kavramının aslında ne ifade ettiğini de daha detaylı görebiliriz.


1. Akıllı Ev Otomasyonu


Akıllı ev otomasyonu, aydınlatmadan güvenliğe, ısıdan enerjiye akıllı bir evin tüm parçalarını ifade eder. Bu sistem, sıraladığımız tüm bu işlerin otomatik bir sistem eliyle yapılmasını sağlar.


Akıllı ev otomasyonu siz evde olmasanız bile tüm ışıkları otomatik olarak kapatmanızı sağlar hatta siz evinize gelmek üzereyken sizin önceden belirlediğiniz ışıkları otomatik olarak açar.


Somfy Akıllı Ev Başlangıç Paketi


Bunun yanı sıra akıllı bir eve sahip olduğunuzda pek çok kameralı ve sensörlü güvenlik sistemi, akıllı evinizin bir parçası olacak ve size dertsiz bir güvenlik hizmeti sunacaktır. Akıllı kilitten duman dedektörüne, pencere dedektöründen hareket sensörüne, su basma sensöründen akıllı prizlere kadar tüm akıllı ev cihazlarını sistemin dokunmatik kontrol paneli ile evden ya da IOS ve android yazılımlı diğer mobil cihazlardan veya bilgisayar ile bulunduğunuz her yerden ve her zaman kontrol edebilirsiniz. Pek çok imkâna sahip bu sistem ile evinize gerçekten de çağ atlatabilirsiniz.


Bu anlattıklarımızı bir kaç örnekle somutlaştırabiliriz.


Akıllı Prizler, günlük hayatta karşılaşılan sorunların çözülmesinde büyük bir rol oynar. Satın almayı rahatlıkla gerçekleştirdikten sonra kurulumu ve kontrolü de gerçekten kolaydır.

Tp-Link Akıllı Ev İçin Akıllı Priz

Tost makinesini prizde unuttum mu? Ütüyü prizde unuttum mu? gibi soruları düşünmenize artık gerek yok. Bu korkuların önüne akıllı prizler ile geçebilirsiniz. Aynı zamanda akıllı prizler ile harcanan elektriği takip edebilir ve kontrol altına alıp yüksek miktarda hem enerji hem de maddi tasarruf sağlayabilirsiniz. 


Su basma dedektörleri evinizin herhangi bir noktasına su değdiği anda akıllı telefonunuza veya tabletinize bir uyarı göndererek önlem alabilmenizi sağlıyor.


Akıllı Ev İçin Su Basma Dedektörü


Örneğin, Siz tatildeyken, açık unuttuğunuz musluktan taşan su ile temas eden sensör, size telefondan uyarı gönderip, aynı zamanda motorize vanayı kapatabiliyor. Böylece siz evde değilken ya da uyurken meydana gelebilecek bir su basmasının önüne geçmiş oluyorsunuz. Su basma dedektörlerini incelemek için tıklayınız.


Akıllı kumandalar, telefon, tablet ve bilgisayar kullanmak istemeyen kullanıcılar için geliştirilmiştir. Bu kumandalar akıllı telefon olmadan kullanıcıların evlerini kontrol etmelerine imkan sağlar ve farklı komutlar tanımlanabilmektedir. Örneğin, Akıllı kumandaya bir kere basıldığında ışıklar yanar, iki kere basıldığında ise perdeler kapanır. 


Bu işlemleri çeşitli kombinasyonlar halinde geliştirebilirsiniz. Örneğin bu cihazlara televizyonun açılması komutunu verdiğinizde televizyon açılıyor ve aynı anda perdelerin kapanması da sağlanabiliyor.


Perde ve Panjur otomasyonu: Sizin, evinizden uzakta bir yerde olduğunuzu ve yağmur yağdığını düşünelim. Böyle bir durumda ‘Panjurları kapat, camlar kirlenmesin!’ gibi bir senaryo yazabilirsiniz. Eğer isterseniz sistem bu durumu otomatik hale getirir ve her yağmur yağdığında siz evde dahi olsanız aynı senaryoyu tekrarlar.


Bu konfor ve teknoloji, sizi memnun edecek, pek çok dertten de kurtaracaktır. Tüm avantajlar düşünüldüğünde akıllı ev otomasyonlarının pahalı olduğu düşünülebilir ancak her bütçe için akıllı ev başlangıç paketlerimiz ve cihazlarımız bulunmaktadır. Kendinize uygun paketi seçmek için “Her Bütçeye Uygun Akıllı Ev Başlangıç Paketleri İncelemesi” adlı makalemizi okuyabilir ve ürünlere göz gezdirebilirsiniz.
2. Akıllı Aydınlatmalar


Evinizde her ortam için ayrı ambiyans hazırlayabilmek, ışığı ve tüm odanın ruhunu dilediğiniz gibi kontrol edebilmek sizce de harika değil mi? Kitap okurken, film izlerken, aile arasında bir yemek yerken, oyun oynarken, kutlama ya da parti yaparken ya da çalışırken hep aynı ışığı kullanmak zorunda değilsiniz. Akıllı aydınlatmalar bizlere bu konuda gerek renk gerek parlaklık konusunda inanılmaz bir hizmet sunuyor.Dilediğiniz ortama ya da senaryoya göre isteğiniz ambiyansı oluşturabilir, çalışırken odaklanmanıza yardımcı olup başınızı ağrıtmayacak bir ışık ayarını seçebilirsiniz. Film gecelerinde izlediğiniz film ile ışığınızı senkronize edip filmi daha derinlemesine deneyebilir, ışık kontrolünü istediğiniz zaman istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.Akıllı Ev Sistemleri’nin belki de en gösterişli ürünleri olan akıllı aydınlatmalar elbette yalnızca dekor amaçlı kullanılmıyorlar. Yoğun günlerin ardından eve gelince ışıkları açmak bile çok zahmetli ve yorucu olabiliyor. Bu yüzden akıllı aydınlatma sistemlerini kullanmak size büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Diğer taraftan sistem, güvenlik amaçlı olarak programlanan senaryoya göre, siz evde yokken değişik odaların ışıklarını belirli aralıklarla yakıp söndürebilir.Ayrıca konunun bir de tasarruf boyutu vardır: Çeşitli sensörler akıllı ev otomasyonunun olmazsa olmaz parçalarıdır. İşte bu teknoloji ile siz de ışıklarınızın hava karardığında otomatik olarak açılmasını, hava aydınlandığında ise otomatik olarak kapanmasını sağlayabilirsiniz. Böylece açık unutulan lambalardan fazla enerji harcanması söz konusu olmayacaktır. Hatta gece kalktığınızda, yatak odanızdan çıkarak mutfak gibi farklı noktalara yöneldiğinizde sensörlü aydınlatmalar sayesinde bu yürüyüş yolunu otomatik olarak aydınlatabilirsiniz.


Bu tür akıllı ev aydınlatma sistemleri, size konfor kazandırırken, evinize de değer katacaktır. Bu yüzden akıllı ev kavramını siz de evinize dahil edebilir, hayatınızı daha kolay ve anlamlı bir hale getirebilirsiniz.


3. Akıllı Güvenlik Sistemleri


Bildiğiniz gibi, ev ve iş yerlerinin güvenliğini sağlamak her zaman kolay olmuyor. Akıllı güvenlik sistemleri bu konuda sağladığı kolaylıklar ile dikkatleri üzerine çekiyor. Akıllı ev teknolojileri, içiniz rahat bir şekilde evinizi ya da işyerinizi boş bırakabilmenizi sağlıyor.


Bu tür sistemler özellikle kameralar ile donatılıyor ve cep telefonları ile entegre hale getiriliyor. Bu sayede siz evde olmasanız dahi, kapınıza hangi saatte kimin geldiğini öğrenebilirsiniz.Dolayısıyla kapınızda ya da evinizin çevresinde şüpheli bir durum olduğunda da derhal bundan haberdar olabilirsiniz. İşte bu ve benzeri durumlarda telefonunuza gelen uyarılar sayesinde önlem alarak evinizi ve kendinizi güvende hissedebilirsiniz.


Kapı Açma Fonksiyonu


Akıllı kilit sistemleri sayesinde, yanınızda anahtar taşımanıza gerek kalmadan evinize girip çıkabilirsiniz. Hatta siz işyerinizdeyken ailenizden biri eve girmek istediğinde onlara kapıyı açabilirsiniz.


Akıllı Ev Kapı Kilit

Örneğin, çocuğunuz okuldan geldiğinde yanına anahtarını almayı unutmuş olabilir. Siz, kapının önündeki kişiyi akıllı güvenlik kamerasından görerek bulunduğunuz konumdan kapıyı açabilir çocuğunuzun içeri girmesini sağlayabilirsiniz.


Bu küçük senaryolar sık sık çoğumuzun başına geliyor ve hepsinin üstesinden gelmek Akıllı ev Sistemleriyle artık çok kolay. 


4. Akıllı Isı ve Enerji Çözümleri


Akıllı ev teknolojileri, güvenlik ve aydınlatma gibi konuların yanı sıra ısı ve enerji konusunda da avantajlar sunuyor.


Bunları genel olarak ev ısısının istenilen seviyede tutulması, siz uyurken veya evde yokken ısı düşürülerek enerji tasarrufu sağlanması veya her odayı ayrı bir dereceye kadar ısıtabilme gibi çeşitli avantajlar olarak ifade edebiliriz.


Akıllı Ev İçin Isı ve Enerji Çözümleri 

Isı ve enerji konusunda daha nice avantaj için ürünlerimize göz atabilir, makalelerimizi okuyabilir veya Evde360'yi arayıp akıllı ev sistemlerini evinizin bir parçası haline getirebilirsiniz. Dilediğiniz özellikleri seçerek, evinizde yaşam tarzınıza uygun bir akıllı ev otomasyonu kurabilirsiniz.


Akıllı ev teknolojileri kişilerin ihtiyaçlarına göre şekillenebilir ve bu şekilde yaşamı kolaylaştıran bir imkan tesis edilebilir. Isı ve enerji bu konunun sadece bir dalı olsa da, özellikle çocuklu aileler için en önemli nokta olabilir. Siz de evinizin ısısını kolayca takip edebilmek ve sürekli olarak kontrol edebilmek isterseniz akıllı oda termostatlarına göz atabilirsiniz.


Kombi ve Klima Kontrolü


Mevsim her ne olursa olsun klimanızı kontrol etmek ister misiniz? Akıllı ev sistemleri ile bu mümkün. Sistem, cep telefonunuzdan sizin nerede olduğunuzu takip etmektedir. Hava sıcaklığı belirli bir seviyenin üzerinde ise eve gelmenize yakın “Klimayı çalıştır” dediğiniz anda klima çalışacak ve siz de serin bir eve gelmiş olacaksınız. Yine aynı şekilde hava sıcaklığı belirli bir seviyenin altındayken de aynı işlemi uygulayarak evinizin sıcaklık seviyesini kontrol edebilirsiniz.


Akıllı Ev İçin Cosa Kombi ve Klima Paketi


Akıllı Radyatör Vanası ile dünyanın öbür ucunda dahi olsanız radyatörünüzün ısısını ayarlayabilirsiniz. Akıllı telefon, bilgisayar ve tabletten kontrol ile hem tasarruf edebilir hem de konforlu bir hayat sürebilirsiniz.


Eğer siz de akıllı ev teknolojilerine güveniyor, evinize çağ atlatmak istiyorsanız, yaşamınızı kolaylaştıracak akıllı ev sistemlerini tercih edebilirsiniz.


Bu konuda çalışmalar yapan ve sürekli gelişen bir teknoloji ile akıllı ev ürünlerini satışa sunan pek çok marka söz konusu. Evde360 olarak sizi bu markalarla buluşturmak için çalışıyoruz. Siz de Evde360 ile 0850 304 43 82 telefon numarasından iletişime geçerek, akıllı ev sistemlerini daha yakından tanıyabilirsiniz.Kombinizi ve klimanızı akıllı hale getirerek her ay %40' a varan oranlarla enerji tasarrufu sağlamak için siz de "Normal Bir Klima ve Kombi Nasıl Akıllı Hale Getirilir?"  isimli makalemize göz atabilirsiniz.Alacağınız detaylı bilgi, evinize uygun olan teknolojileri tespit etmenizi sağlayacaktır. Dolayısıyla yaşamınızı kolaylaştıracak olan akıllı ev sistemini tesis ettirebilirsiniz. Ayrıca çevrenizdekilerin, misafirlerinizin, yani kısacası evinizi ziyaret edenlerin de meraklı bakışları ile karşılaşabilirsiniz. Çünkü teknoloji her zaman en iyi olan, en çok merak edilen ve en beğenilendir. Siz de bu yüzden evinizi akıllı ev sistemleri ile donatabilir, aydınlatmadan, güvenliğe, ısınmadan enerjiye pek çok konuda teknolojiden yardım alabilirsiniz.


Evde360 ile Akıllı Ev Sistemleri


Akıllı ev teknolojileri ile tanışmak için zaman kaybetmemelisiniz. Teknolojinin hızlı gelişimi, sizi gelişmeleri takip edememe durumunda bırakabilir. Konunun uzmanı olan ve size geniş bir çeşitlilik sunan Evde360 ile akıllı ev otomasyonuna sahip olmanız hem çok daha kolay olacaktır hem de son teknolojiyi takip etmenize büyük ölçüde yardımcı olacaktır.


Akıllı ev sistemleri ile ilgili son çıkan ne varsa bu sitede bulabilirsiniz. Sayısız seçenek imkanı arasından seçiminizi yapabilir, evinizde ihtiyaç duyduğunuz teknolojilere hızla sahip olabilirsiniz.Akıllı ev denildiğinde akla gelen her türlü imkân burada ellerinizin altında. Yeni nesil ev olarak tanımlanan akıllı evler, kablosuz yapıya sahip olması, sizi pek çok iş yükünden kurtarması ve de teknoloji ile olan bağınızı korumanızı sağlaması ile son zamanların gözde konusudur.


Teknolojiye ilgi duyuyorsanız, dünyada hızla yaygınlaşan bu tür sistemleri evinizin bir parçası haline getirmeniz olmazsa olmazdır.


Aileniz ise akıllı ev sistemi ile çok daha konforlu yaşayacak, daha üst seviyede bir yaşam standardına sahip olacak. Eminiz ki hem siz hem de aileniz bu standartları hak ediyorsunuz. Evde360 ile zahmetsizce bu sistemlere sahip olabileceğinizi unutmamalısınız.


En iyi markaları bir arada gördüğünüz bu adres, sizi hayal ettiğiniz ev ile buluşturacaktır!Artık akıllı ev teknolojisini evinize kurmaya karar verdiyseniz ve akıllı evin faydalarını merak ediyorsanız Akıllı Evde Yaşamanın 7 Faydası isimli makalemizi de inceleyebilirsiniz.