Nesnelerin İnterneti(IoT) Nedir?


IoT (Internet of Things) Nesnelerin İnterneti, aklınıza gelebilecek her nesnenin (telefonlar, bilgisayarlar, ev sistemleri, robotlar vb.) bir şekilde internete erişip, diğer cihazlarla iletişim halinde olması anlamına geliyor. Fakat Nesnelerin İnterneti, sadece internete bağlanan cihazlardan ibaret değil. IoT cihazları insanlarla iletişime geçerek onların herhangi bir durum hakkında bilgilenmesini sağlıyor. 

 IoT kavramının tarihteki ilk uygulaması, 1991 yılında Cambridge Üniversiteli bir grup akademisyen tarafından kahve makinesinin görüntülerinin, kameralı bir sistem sayesinde internet üzerinden paylaşılmasıyla başlamış ve sonra günümüze kadar geliştirilerek gelmiştir. Bir araştırmaya göre 2020 yılında yaklaşık 26 ile 50 milyar arası ürünün bir şekilde internete bağlanılacağı tahmin ediliyor.Nesnelerin, sistemi algıladığı, haberleştiği, verileri kayıt edebildiği, hedef adrese yönlendirebildiği vb. yetenekleri sayesinde birbiriyle iletişim kurabiliyor olması, aslında uzun bir süredir zaten yaşantımızın içinde.

IoT’nin günümüzdeki en yaygın uygulama alanlarından biri neredeyse her gün kullandığımız belediye durakları, metro istasyonları yani yeni adıyla “Akıllı Durak”lar.

Özellikle toplu taşıma araçlarını sık kullananlar için otobüsün veya metronun hangi durakta olduğunu veya bulunduğumuz durağa ne zaman gelebileceğini görebiliyor olmamız yaşanan koşuşturmanın arasında stresimizin biraz olsun azaltmasına yardımcı oluyor.

IoT cihazları, yani akıllı cihazlar çok fazla miktarda veri kaydedilebiliyor, işleyebiliyor ve sunabiliyor. Bu tür bilgi işlem süreçlerinin büyük çoğunluğu, gelişen teknolojide özellikle kablosuz ağlar veya kablosuz sensör ağları yardımı ile gerçekleştiriliyor.


Cihazlar bu haberleşme sayesinde, normal işlevlerini, el ile bir müdahale olmadan yerine getirebiliyorlar. IOT teknolojisi bugün akıllı evlerden kent yönetimine kadar birçok alandaki fiziksel olayların (enerji şebekeleri, hasta takip sistemleri, geri dönüşüm süreçleri, taşımacılık, akıllı binalar, alışveriş, vs.) bir kontrol sistemi içerisinde, takip edilerek analizlerinin yapılabilmesini ve tek bir tuşla yönetilebilmesini sağlıyor.


Günün birinde, buzdolabınızın size neyin eksik olduğunu söylediğini ve almayı unuttuğunuzda ise size kızdığını düşünebiliyor musunuz? Yapılan yatırımlar ve gelişen teknoloji, yakın gelecekte tüm cihazların WiFi ve Bluetooth ile birbirlerine bağlanacağını gösteriyor.Günümüzde Nesnelerin İnternetine Kullanım Örnekleri


Philips Hue Akıllı Aydınlatma


Philips Hue'lar piyasadaki en popüler akıllı aydınlatma sistemlerinden biri. Hue'ların normal ampullere göre birçok avantajı ve kullanım çeşitliliği var.

Peki nedir bu avantajlar?


Philips Hue Aydınlatma Sistemini istediğiniz renkte kullanabiliyorsunuz. Hue'ları telefonunuza entegre ettikten sonra renklerini dilediğiniz şekilde değiştirebiliyorsunuz.  Üstelik ayarlayabileceğiniz tam 16 milyon renk var!


Hue'nun en büyük avantajlarından biri de siz başka bir odadayken evin diğer odalarındaki ışıkları da telefonunuzdan veya sesinizle kontrol edebiliyor olmanız. Daha da fazlası: Uzun bir tatile çıktığınız zaman telefonunuzdan komut vererek evinizin ışıklarını yakabiliyor ve evdeymişsiniz izlenimi verebiliyorsunuz.


Hue'lar aynı zamanda televizyonunuz, dinlediğiniz müzik, oynadığınız oyun ile senkronize olabiliyor. Yani ister bir film gecesi, ev partisi ya da oyun gecesi için ister sakin ve dinlendirici bir gün için kısacası dilediğiniz her an ve ortam için istediğiniz ambiyansı kolayca oluşturabilirsiniz.


Tüm bu özelliklere ve daha fazlasına sahip olan Hue'lar tüm akıllı ev cihazları(IoT) gibi size enerji tasarrufu sağlıyor ve aynı zamanda da kaliteli bir aydınlatma deneyimi sunuyor.Philips Hue Akıllı Aydınlatmaları daha yakından tanımak için sitemizdeki Hue ürünlerini inceleyebilir ve Philips Hue Başlangıç Rehberi isimli makalemizi okuyabilirsiniz.


Robot Süpürgeler


IoT teknolojisinin en gözde akıllı ev ürünlerinden biri de akıllı süpürgeler. Yorgun bir günün ardından temizlik yapmaya enerjiniz kalmadığında bunu sizin yerinize yapacak bir akıllı robot süpürgeniz olması harika değil mi? Siz kahvenizi içerken, diğer işlerinizle ilgilenirken hatta belki evde bile değilken evinizi süpüren bu süpürgeler hayatınızı oldukça kolaylaştırıyor. Üstelik evcil hayvanınız da varsa akıllı süpürgeler size çok iyi gelecek! 


Robot süpürgeler ilk kullanımda öncelikle bir keşif yapar,  farklı yönlere hareket ederek etrafını algılar ve kendi hafızasında bölgenin bir haritasını çıkarır. Evin her yerini öğrendikten sonra, diğer kullanımlarda haritasında boş nokta kalmayacak şekilde evi süpürmeye başlar ve karşısına bir obje ya da bir engel çıktığında bunu algılayıp diğer yöne dönseler de haritadaki tüm alanı tamamlayana kadar kırıntıdan büyük kirlere her şeyi süpürmeye devam ederler.Örneğin iRobot tarafından yüksek teknoloji ile geliştirilen, akıllı elektrik süpürgesi iRobot Roomba 605 robot süpürge ile siz de evinizi sadece bir uzaktan kumanda yardımıyla temizleyebilirsiniz. Evcil hayvanlarımız için de kolaylık sağlayan Roomba’nın 3 adımlı temizleme sistemi zemindeki hayvan tüylerini de temizler. AeroVac filtre ile tüyler, ince toz ve kırıntılar verimli bir şekilde süpürülür.


Ne zaman ihtiyacınız oldursa, Roomba robot süpürge hep hazırdır. Temizleme döngüsünün sonunda veya pil zayıfladığında kendisini şarj etmek için otomatik olarak Home Base şarj istasyonuna döner.


iRobot, normal bir ev yaşamını bilerek tasarlanmıştır ve bu nedenle, halının saçaklarına veya kablolara dolaşmasını engelleyen ANTITANGLE işlevi ile donatılmıştır. Fırça direnç hissettiğinde rotasyonu geri döndürür. Bu şekilde, robot kablolardan kurtulur ve temizlemeye devam edebilir.Markaya ve modele göre kimi özellikler değişse de robot süpürgeler genel olarak bize zaman kazandırmak ve teknolojisini bir türlü zaman bulamadığımız dip köşe temizlikte kullanmak için yani özetle bizim hayatımızı kolaylaştırmak için tasarlanmışlardır. Robot süpürge teknolojisiyle zamanınızı daha iyi değerlendirebilir ve eviniz temizlenirken siz dilediğinizi yapabilirsiniz.


Robot süpürgeleri ayrıntılı bir şekilde incelemek isterseniz yukarıdaki resme tıklamanız yeterli.Akıllı Prizler

"Ütüyü prizde mi unuttum?" derdine son veren akıllı prizler IoT teknolojisi kapsamında geliştirilmiş ürünlerden biridir.  Akıllı prizler sayesinde cihazlarınızı evin herhangi bir prizinden uzaktan kontrol edebilir, hangi cihazın ne kadar enerji harcadığını telefonunuzdaki uygulama ile görebilirsiniz. Akıllı Priz’in enerji ölçüm özelliği sayesinde ay sonunda yüksek gelen elektrik faturasının sebebinin hangi cihaz olduğunu hemen tespit edebilirsiniz.


Akıllı Prizler enerji tasarrufnun yanında, evinizin ve sizin güvenliğinizi düşünebilen ve istediğiniz an istediğiniz yerde açıp kapatabileceğiniz kadar akıllı ürünlerdir. 


Fibaro’nun da geliştirdiği akıllı prizler sayesinde evinizde açık unutulan tüm cihazları bulabilir, güvenliğini sağlayabilir ya da eve dönerken daha siz gelmeden akıllı prize bağlı fırınınızı ısıtabilirsiniz. Siz evde değilken buzdolabınızın ve diğer cihazlarınızın çalışıp çalışmadığını, hangisinin ne kadar enerji harcadığını görebilir ve hepsini uzaktan kontrol edebilirsiniz, Fibaro Akıllı Prizi ve diğer tüm akıllı prizleri daha yakından inceleyebilirsiniz.


Cosa Akıllı Oda Termostatı Kablosuz Kombi ve Klima Kontrolü


Kombi ve klimanızı telefondan yönetmenizi sağlayan  paketi de akıllı ev sistemlerinin en önemli ürünlerinden biri. Akıllı olmayan kombi ve klimalarınızı bile Cosa ile akıllı hale getirebilirsiniz. Evinizin ve hatta ayrı ayrı her odanın sıcaklığnı istediğiniz şekilde ayarlayabildiğiniz, günlük ya da haftalık olarak programlayabildiğiniz bu sistemle enerjiden de bolca tasarruf edebileceksiniz. Cosa ile kombi ve klimanızı daha doğru kullanarak, kombinizin doğalgaz tüketiminizden %30’a kadar tasarruf sağlayabilirsiniz.


Size hem tasarruf hem de kolaylık sağlayan Cosa ürünlerini incelemeye hemen başlayabilirsiniz.


Artık sizin de, evde yokken açılabilen lambalar, evinizi kendi kendine süpüren elektrikli süpürgeler, eviniz tehlike altındayken size uyarı mesajı gönderen sensörler ve çok daha fazlası ilginizi çekiyorsa Evde360’de ki ürünleri inceleyerek bu ürünler hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.


Üstelik bu ürünleri ayrı ayrı almak zorunda da değilsiniz. Özellikle bu konuda yeterli bilginiz olmadığını düşünüyorsanız ya da Akıllı Ev Sistemlerine dair ilk tecrübeniz olacaksa, Akıllı prizler, akıllı oda termostatları ve hareket sensörlerini içeren başlangıç paketlerini de sitemizde bulabilir, bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun paketi seçebilirsiniz.Siz de Nesnelerin İnterneti teknolojisinin bir parçası olan Akıllı Ev Sistemleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız Akıllı Ev Sistemleri Nedir? isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Hala akıllı ürünler ile ilgili sorularınız varsa sorularınızı bize 0850 304 43 82 telefonundan ya da bize ulaşın formundan bildirebilirsiniz.