Güvenlik Kameraları ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey


Evinize veya iş yerinize bir güvenlik kamerası alacaksanız ve araştırırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini tam olarak bilmiyorsanız Evde360 olarak sizin yanınızdayız! Güvenlik kamerası alırken dikkat edilmesi gereken önemli detayları sizler için bir araya getirdik ve aşağıdaki gibi listeledik.  Söz konusu güvenlik kameraları olunca sizin için en uygununu seçmenin ne kadar zor olabileceğini biliyoruz ve hayatınızı kolaylaştırmak için buradayız. Bu yazıda, akıllı bir güvenlik kamerası satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatıyoruz.


1. Kullanım amacı


Güvenlik kamerası seçerken dikkat edilmesi gereken ilk şey onu nerede ya da ne için kullanacağınız olmalıdır. Açık bir güvenlik kamerası mı arıyorsunuz yoksa oturma odanıza göz kulak olmayı mı tercih edersiniz? Her ikisinin de avantajları ve elbette dezavantajları vardır. Bir dış mekan kamerası, davetsiz misafirleri girmeden önce algılar ve ağır bir sağanak yağışa dayanabilir. Ancak, açık kameranızın bahçede düzgün çalışabilmesi için iyi bir WiFi aralığına ihtiyacınız vardır. 

Bir iç mekan kamerası ise tanım gereği, yalnızca iç mekandadır ve genellikle daha küçük ve kolaylıkla gizlenebilir boyutlarda olur. İstenirse bebek monitörü olarak da kullanılabilir ve bağlantı sorunları yaşama olasılığı daha düşüktür. Kullanım amaçlarına göre iç mekan kameraları, dış mekan kameraları, sensörlü kameralar ya da bebek kameraları birbirlerinden farklı özellikler içerebilirler. Bu sebeple beklentilerinizi ve ihtiyaçlarınızı dikkatlice düşünün!


Dış Mekan Kameraları

Bahçenize ya da dış kapınıza kurmak istediğiniz kamera için dış mekan kameralarını tercih etmeniz gerekmektedir. Dış mekan kameralar genellikle açık açık görünmesini istediğiniz kameralar olur ve olası hırsızlığın önüne geçmenizi sağlar. Gerek tasarım gerek donanım olarak dış mekan kameraları açık hava şartlarına daha dayanıklı olacağı ve dış etkenlerden daha az etkileneceği için bahçelerde ve bina dışlarında kullanmak üzere dış mekan kameralar daha uygun olacaklardır.


Yale Smart Living Çok Özellikli Ip Kamera Dış Mekan All-in-One

Somfy Dış Mekan Kamerası


İç Mekan Kameraları

Ev ya da ofis içerisine kurulması planlanan bir güvenlik kamerasının da iç mekan kameralarından seçilmesi daha uygun olur. Hareket kabiliyeti, gerçek zamanlı konuşabilme gibi özellikleri gibi donanımlarla ve iç mekana uygun tasarımlarıyla ev ve ofis içleri için daha çok tercih edilebilirler. İç mekan kameraları çoğunlukla montaj açısından ister duvara monteli ister düz zemin üzerine yerleştirilerek kullanılabilmektedir. Ev içinde genellikle gizli noktalara yerleştirilebilmeleri, daha küçük ve hafif olmaları en büyük avantajlarıdır.


Somfy İç Mekan Kamerası 


Sensörlü Kameralar

Sensörlü kameralar özellikle bir hareket görüldüğünde size haber verilmesi için tasarlanan kameralardır. Yalnızca görüntü sunmakla kalmaz, bir hareket veya ses algılandığı zaman size otomatik olarak anlık bildirimler/e-mail gönderir ve sizin neler olup bittiğinden anlık olarak haberdar olmanızı sağlar. İş yerleri apartman girişleri gibi kalabalık ya da hareketli noktalarda sensör özelliği pek kullanılmayacak olsa da ev ya da özel ofis gibi yerlerde kullanımı idealdir.


S-Link Swapp SL-EG15 1.0MP HD CMOS Sensör 720P Akıllı Güvenlik Kamerası

Bebek Kameraları

Bebeğiniz yan odada uyurken bile gözünüz üzerinde olsun istersiniz. Artık çoğu bebek odasında bir bebek kamerası kullanılıyor. Genel özellikleri iç mekan kameralarına benzemekle birlikte bebek kameraları direkt olarak bebek odalarında kullanılmak için tasarlanan kameralardır. Genellikle hareket, ses algılama ve gece görüşü dahil olmak üzere çocuğunuza bakmanıza yardımcı olacak çok çeşitli özellikler içerir. Bir çoğunda anlık iletişim kurmanızı sağlayacak hoparlör özelliği de bulunur, böylece yan odadan ya da iş yerinizden akıllı telefonunuzu kullanarak bebeğinizle iletişim sağlayabilirsiniz.


Uygun bir kamera seçerken bir diğer önemli nokta da depolama seçenekleri. Somfy Dış Mekan Kamerası gibi kimi kameralar her şeyi bulutta (çevrimiçi depolama) depolarken, Yale WIPC-303W Home View IP Kamera gibi kimileri de SD kart üzerinde depolama yapar. 

Çevrimiçi depolamalı kameralar arasında belirgin farklılıklar vardır. Bazı marka ve modellerde çevrimiçi depolama hizmeti için bir aboneliğiniz olması gerekirken diğer markalarda görüntüleri 24 saat boyunca ücretsiz olarak izleyebilirsiniz.Eğer her gün durmaksızın görüntüleme yapıyorsanız ve yalnızca önemli durumları kayıt altına almak istiyorsanız geçici süreli depolama yapan kameraları tercih edebilirsiniz. Ama eğer görüntüyü kayıt altına almak istiyorsanız daha kalıcı bir depolama sistemine ihtiyacınız olacaktır, özellikle görüntülerin miktarı ve boyutu fazla ise bunu bulut üzerinde depolamak sizin için avantajlı olacaktır. Öte yandan ben elimde somut şekilde depolamak istiyorum derseniz de SD kart özellikli kameraları tercih edebilirsiniz.3. Ek fonksiyonlar

Güvenlik kamerası seçerken belki de en çok düşündüğümüz kısım kameraların ek fonksiyonlarıdır. Gece görüşü var mı? Hareket edebiliyor mu? İletişim kurabiliyor muyum? Örneğin bazı güvenlik kameralarında, yerleşik bir mikrofon ve hoparlör bulunur, böylece evde yalnız kalan köpeğinizle konuşabilirsiniz. Bir hırsızlık girişimi durumunda, davetsiz misafire evinizden ayrılmak için on saniyesi olduğunu ve polisin yolda olduğunu söyleyebilirsiniz. Gelin bu ek fonksiyonları birlikte inceleyelim!


Gece Görüşü

Gece görüş özelliği bulunan kameralar size geceleri karanlıkta bile otomatik olarak keskin ve tek renkli video akışı sağlar. Tamamen karanlıkta geniş bir aralığa kadar net ve ayrıntılı görüntüler sunar. Geceleri evinizde neler olduğunu kolayca görebilirsiniz.


Panaroma

Panaroma özellikli güvenlik kameraları ile 180, 300 ya da 360 dereceye kadar olan pürüzsüz ve uzun süreli dönme kabiliyeti sağlayabilir, kamerayı istediğiniz konuma kadar döndürebilirsiniz ve evinizdeki çok geniş bir alanı izleyebilirsiniz.Uzaktan kontrol

Bu özellikli kameralar ile akıllı telefonunuzu veya tabletinizi kullanarak uzaktan kamerayı döndürebilir, görüş açısını değiştirebilir ve yakınlaştırıp uzaklaştırabilirsiniz.Siren

Evinizde bir saldırı tespit edilirse, evinize giren hırsızı korkutmak ve kaçırmak için yüksek desibelde siren otomatik olarak devreye girer. Eğer isterseniz, akıllı telefonunuzdan basit bir tıklama ile sireni manuel olarak da tetikleyebilirsiniz.


Aydınlatma

Güvenlik kameralarında ışıklar da başka bir caydırıcı unsurdur. Daha fazla caydırıcılık ve konfor isterseniz kameranızı mevcut aydınlatma armatürünüze bağlayabilirsiniz. Işık, akşam saatlerinde hırsızları caydıracağı gibi kapıyı bulmanız için de size yardımcı olur.Hareket ve Ses Dedektörü

Hareket veya ses tespit edildiğinde isteğe bağlı anlık bildirim ve/veya e-posta bildirimleri alabilirsiniz. Güvenlik kameralarında dedektörlerin hassasiyeti modele bağlı olarak değişir. Kimi modellerde belli hareketler özel olarak algılanır ve alarm niteliğine göre değerlendirilir. Böylece güvenlik kameranız evcil hayvanınız evde dolaştığı için size yanlış alarm vermez.Çift Yönlü Ses

Dahili mikrofon ve hoparlör ile sesleri dinleyebilir veya cevap verebilirsiniz. Siz evde değilken de kameradan bebeğinizi görüntüleyebilir ve bakıcınıza hatırlatma yapabilirsiniz. Ya da kapınızın önünde bekleyen postacıya postayı nereye bırakması gerektiğini söyleyebilirsiniz.

 


4. Kamera Konumlandırılması

Güvenlik kamerasının kurulacağı yerin ışık yoğunluğu da kamera seçimindeki önemli faktörlerden biridir. Gündüz, arka plandan gelen ışık miktarının fazla olması kamera ile izlenmesi istenen yerin net olarak algılanmasını zorlaştırabilir. Kameralardan elde edilen görüntü kalitesinin yüksek olması, konumlandırılacağı yerin özenle seçilmesiyle doğru orantılıdır. Ayrıca güvenlik kameralarından daha net bir görüntü elde edebilmek için, WDR (Wide Dynamic Range) yani geniş dinamik aralık en önemli faktörlerden biridir.

WDR, Kameranın aydınlık ve karanlık koşulları daha net gösterebileceğini ve etrafındaki objelerin görüntü kalitesini artırabileceği anlamına gelir. Kameralarda daha net görüntü elde edebilmek için bir diğer önemli faktör de BLC (Back Light Compensation) ve HLM (High Light Masking) gibi ışık patlamalarını engelleyen özelliklerin olmasıdır.5. Marka ve Uyumluluk

Evinizi akıllı cihazlarla donatırken bu cihazların aynı markada olması ya da birbiriyle uyumlu olması sizin için elbette avantaj olacaktır. Güvenlik kameranızı böylece akıllı kapı kilidinizle, kap zilinizle, hareket sensörleriniz ya da aydınlatma ürünlerinizle birbirine bağlayabilir ve her şeyi bir uyum içinde düzenlemeyi tercih edebilirsiniz.

 


Örneğin evinizde önceden aldığınız Yale akıllı kapı kilidi, kablosuz alarm seti, dijital kapı dürbünü veya kapı pencere kontağı bulunuyorsa güvenlik kameranızı da Yale markasından tercih edip hepsini tek bir sistem üzerinden yönetmek isteyebilirsiniz. Aynı şekilde eğer önceden evinizde Somfy ev alarm sistemi, kapı pencere dedektörü, siren ya da kontrol ünitesi bulunuyorsa yine Somfy marka bir güvenlik kamerası sizin için çok uygun olacaktır. 

Elbette ki aynı marka kullanmak zorunda değilsiniz. İnternet sitemizden D-Link, S-link, Everest markalarının güvenlik kameralarını deneyimleyerek kullanım rahatlığı açısından bir karşılaştırma yapmak isteyebilir ya da bütçenize uygun markanın ürünlerini tercih edebilirsiniz. Sitemizde yer alan birbirinden farklı pek çok güvenlik kamerası çeşidine kolaylıkla erişebilir, kriterlerinize ve bütçenize uygun güvenlik kamerasını satın alabilirsiniz. 


Akıllı ev sistemleri, birbirinden bağımsız gayet fonksiyonel şekilde çalışabiliyor olsa da akıllı cihazların birbiri ile iletişim ve uyum halinde çalışması sizin için her zaman büyük bir avantaj sağlayacaktır. 


Sizler için önemli olabileceğini düşündüğümüz bir başka konu ise yeni normal dönemde sevdikleriniz için tercih edebileceğiniz hediyeler. Bu konuyu ele aldığımız ''Yeni normal dönem için yeni normal elektronik hediyeler'' adlı makalemizi de okuyabilir. Yorumlarınızı, bizimle sosyal medya hesaplarımızdan paylaşabilirsiniz. :)