EV OTOMASYONU HAKKINDA DOĞRU SANILAN 5 YANLIŞ 


Gelişen teknoloji, yaşamın her alanını olduğu gibi ev hayatını da daha teknolojik ve pratik bir hale getirdi. Bu gelişmeler de  “ev otomasyonu sistemleri” ya da “akıllı ev teknolojileri” gibi konseptle karşımıza çıkmaya başladı. Bu yazımızda öncelikle ev otomasyonu sistemleri ve avantajlarını ardıdan da ev otomasyonu hakkında doğru sanılan yanlış düşünceleri sizlere aktaracağız.

Peki, öncelikle ‘’ev otomasyonu sistemleri’’ nedir? Gelin birlikte inceleyelim. :)Ev otomasyonu sistemleri, teknoloji yardımıyla güvenliği sağlamaya yardımcı olan ve aynı zamanda teknoloji ile  hayatınızı kolaylaştıran sistemlerin bütünüdür. Mesela akıllı telefonunuz sayesinde evinizin ışıklarını açarken aynı anda robot süpürgenizi de çalıştırabilirsiniz. Eve geldiğinizde kullanıma hazır bir ortam size sunulmuş olur.


Akıllı Ev Sisteminin Avantajları:

Güvenlik
Ev otomasyonu sistemlerinin, en büyük avantajlarından biri şüphesiz ki sağladığı üstün güvenlik yöntemleridir. Evinizde hırsızlığa, yangına ve birçok riske karşı koruma sağlanır. Güvenlik kameraları da bunlardan bir tanesidir. evde360’de yer alan Somfy dış mekan kamerası ile ev güvenliğinizin ilk kontrol sistemini oluşturarak olası tehlikelere karşı önleminizi alabilirsiniz. Her nerede olursanız olun evinizde olup bitenleri akıllı telefonunuzdan rahatlı kontrol ederek ev otomasyonu sistemlerinin güvenlik avantajından faydalanmış olursunuz.Güvenlik denince akıllara gelen bir diğer ürün çeşidi de sensörlerdir. Fibaro duman sensörü, evinizi ve sevdiklerinizi yangın ihtimalinden korurken aynı zamanda oluşabilecek bir duman tehlikesi karşısında da (ışıkları açıp kapatmak, çıkış yolu aydınlatmasını devreye sokmak, pencereleri (motorlu) açıp ortamı havalandırmak, vb.) gerekli aksiyonları alabilir.


Eğer ev otomasyonu sistemlerine sıfırdan başlıyorsanız ya da tek bir ürün ile ömür boyu kullanım gibi bir amacınız varsa sizlere Somfy One Plus Güvenlik Paketi'ni öneriririz.  Yedek batarya ile elektrik kesintilerinde bile çalışma, kesintisiz iletişim, video kayıt hafızası ve ekstra olarak kapı/pencere sensörü ve anahtarlık kumandaya sahip olan bu ürün, evininin güvenliğini uzun vadede maksimize etmek isteyenler için özel olarak tasarlanmıştır.


Enerji Tasarufu
Ev otomasyonu sistemlerinin bir diğer avantajı ise enerji verimliliğidir. Ev otomasyonu sistemleri ile sahip olduğunuz alanını daha enerji verimli hale getirmek mümkündür. Örneğin Somfy Akıllı Termostat, kolay bir şekilde sıcaklığı ayarlamanıza ve ayarları rahatlıkla değiştirmenize izin vererek gün boyunca en iyi enerji verimini eviniz için sağlar. Somfy akıllı termostatın en büyük enerji verimi avantajlarından bir diğeri ise akıllı telefonunuzdaki uygulamadan faturanızın tahmini tutarını gerçek zamanlı olarak görüntüleyerek bu tahmine göre, tüketiminizi iyileştirmek ve faturanız üzerindeki etkisini azaltmak için kişiselleştirilmiş öneriler sunmasıdır. 
Somfy marka termostata alternatif olarak evde360’de Cosa marka termostat da bulunmaktadır. Cosa akıllı oda termostatı, kombi veya klimanızı belirlediğiniz oda sıcaklığını hedefleyecek şekilde çalıştırarak iç ve dış etkenlerden kaynaklı oluşabilecek sıcaklık değişimlerinin önüne geçer. Evinizin konforunu arttırırken, doğal gaz faturanızdan ortalama %30 tasarruf sağlar. 

 

Aydınlatma Sistemleri

Ev otomasyon sistemlerinin en güzel avantajlarından biri de evinizin aydınlatma sistemini kontrol edebiliyor olmanızdır. Aydınlatma sistemleri, günün değişik saatlerinde değişen dış ortam aydınlığını da hesaba katarak, gün boyu ev içi etkinliklerinize göre aydınlatma ayarlarını düzenler. Philips Hue Renkli Akıllı Başlangıç Seti ile Işıklarınızı uzaktan kontrol edebilir, zamanlayıcılarla uyandırma ve uyuma ışığınızı ayarlayabilir ve film, müzik, oyun senkronizasyonu ile evinizde birbirinden farklı ambiyanslar yaratabilirsiniz. Akıllı telefonunuza indireceğiniz Philips Hue uygulaması sayesinde siz evde yokken bile aydınlatma sisteminizi kontrol ederek enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.Ve tabi ki evleri tek bir dokunuşla kontrol eden bu teknoloji pek çok insan için bir yandan da korkutucu algılanabiliyor. Bu algıya göre de ev otomasyonu sistemleri hakkında, pek çok yanlış düşünce ortaya çıkıyor. Gelin birlikte bu doğru sanılan yanlış düşünceleri inceleyelim :)

 

1. Ev otomasyonu sistemleri çok pahalı    


Ev otomasyonu olarak da adlandırılan akıllı sistemleri, evin geneli için düşünülebileceği gibi elektronik cihazlar ve bilişim sistemleri için de kullanılabilir. Ev otomasyonunu kullanmak için ihtiyaç duyacağınız uygulamalar ve yazılımlar  sanıldığı gibi özel maliyetlere sahip  programlardır ancak günümüzde ilk çıktığı dönemdeki kadar maliyeti yüksek değildir çünkü ev otomasyon sistemlerinin pek çok çeşidi bulunmaktadır. Fiyatlar hakkında bilgi sahibi olup ürünler arasında değerlendirme yapabileceğiniz ev otomasyon sistemleri ürünlerini sizler için aşağıda sıraladık.


  1.      a) TP-Link Tapo güvenlik kamerası,  minimal fiyatlarla evinizde güvenliği sağlamanıza destek olur. Tek bir ekranda evinizin farklı alanlarını görebilme imkanı sağlayan kamera aynı zamanda farklı cihazlardan da aynı görüntülere ulaşabilmenizi sağlar. Yani siz işteyken ya da alışverişteyken hem siz hem de spordaki eşiniz evinizin tüm alanlarında olup bitenleri telefonunuzdan izleyebilirsiniz. Fiyat performans ürünü olan TL-Link Tapo C100 Wi-fi Kamera’ya daha detaylı olarak evde360’den inceleyebilirsiniz.
  2.       b) Çok daha fazla renk seçeneği ile evimde bambaşka ambiyanslar yaratmak istiyorum diyorsanız da size tavsiyemiz Philips Hue Bloom V4. 16 milyon renk seçeneği arasından seçeceğiniz renkler ile istediğiniz alanı istediğiniz renk ile aydınlatabilir bu sayede dizi,film,müzik ya da oyun gecelerinizde bambaşka bir aydınlatma deneyim yaşayabilirsiniz. Philips Hue Bloom V4’ü fiyat ve özellikleri açısından detaylı olarak evde360’den inceleyebilirsiniz.c) Evinizdeki elektrikli cihazların yönetimini kolaylaştıran akıllı prizlerin pek çok çeşidini bulmak mümkün.  Tapo P100 Akıllı Prize bağlı olan herhangi bir cihazı belirli zamanlarda açılıp kapanmasını sağlayabilirsiniz. Ekonomik bir ürün olan Tapo P100 Akıllı Priz’i web sitemizden detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. 

Ek olarak evde360’de yer alan pek çok farklı kategorideki diğer tüm ev otomasyon ürünlerini detaylıca inceleyebilirsiniz. Somfy, Fibaro, Yale marka ürünlerimiz de sitemizde yer almaktadır.


2. Ev otomasyonu sistemleri anlatıldığı kadar güvenilir ve sağlam değil


 Akıllı ev teknolojisi ve ev otomasyon güvenlik ürünlerine sahipseniz, evinizde her an oluşabilecek kazalara karşı önlem almışsınız demektir. Sahip olduğu güvenlik ve afet ihbar sistemleri sayesinde olası gaz kaçağı, karbonmonoksit, yangın, duman, su basması, elektrik kaçağı gibi durumlarda eviniz sizi uyaracak ve gerekli önmeleri alabilecektir. Aynı zamanda ev otomasyonu sistemleri sayesinde, dünyanın neresinde olursanız olun güvenlik kameralarından evinizde olup bitenleri takip edebilirken diğer yandan su ve gaz vanalarınınızı ihtiyaç durumunuza göre kapatıp açabilirsiniz. Ev otomasyonu sistemlerinin güncelliği kontrol edildiği takdirde ise herhangi bir problemle karşılaşma ihtimaliniz ortadan kalkar. Ayrıca ev otomasyon sistemleri; evinizde oluşabilecek hırsızlık durumlarına karşı aydınlatma sistemini, televizyon ve ses sistemini veya panjurunuzu otomatik olarak çalıştırabilir ve evde birileri olduğu izlenimi vererek hırsızları caydırılabilir. Dolayısıyla ev otomasyon sistemleri, sahip olduğu bu özellikler sayesinde bilindiğinin aksine oldukça güvenilir ve sağlamdır.Özellikle evde360’de yer alan Somfy Görüntülü Kapı Telefonu’nun geniş açılı kamera ve kızılötesi LED gece görüşü sayesinde evinizi çevresini gece veya gündüz kontrol edebilirsiniz. Evden uzakta olduğunuzda ise  kapı telefonunuzla çektiğiniz fotoğrafları kaydederek kimin evinizi ziyaret ettiğini görebilirsiniz. Sahip olacağınız bu ürün sayesinde, siz dünyanın neresinde olursanız olun eviniz ve evinizdeki sevdikleriniz güvende olacaktır.


3. Ev otomasyonu sistemlerinin kurulumu zor, uğraştırıcı,teknik bilgi gerekli


Pek çok insan ev otomasyon sistemlerine bir ya da bir kaç akıllı cihaz ile başlar ve kullanımına alıştığında ise birbiri ile senkron çalışabilen sistemlerle devam eder. Dolayısıyla başlangıç aşamasında ev otomasyon sistemleri ile ilgili geniş çaplı bir teknik bilgiye sahip olmanız gerekmez. Akıllı bir ev güvenlik sisteminiz, Wi-Fi ağınıza bağlanır ve böylece akıllı telefonunuza indireceğiniz uygulama ile evinizde olup bitenleri rahatlıkla telefonunuzdan izleyip kontrol edebilirsiniz. Bazı ev otomasyon sistemleri hub gerektirirken, bazı mobil uygulamalar doğrudan bir IoT cihazına bağlanan bir yönlendiriciye bağlanır. Ev otomasyonu sistemleri, sanıldığının aksine  bir mobil uygulama veya bir sesli asistan aracılığı sayesinde her yaş grubunun rahatlıkla kullanabileceği bir sistemdir. Özellikle güvenlik sistemleri ürünleri, kurulumları oldukça basit ürünlerdir çünkü genellikle minimal sayıda parçalara sahiptir. Örneğin bir akıllı ev otomasyonu ürünü olan, Fibaro Apple HomeKit Kapı/Pencere Sensör ürünü sayesinde yalnızca tek bir parça ile evinizin güvenliğini artırabilirsiniz. Minyatür boyutlara ve sıra dışı hafifliğe sahip olması pencerelere veya kapılara hızlı,kolay ve sağlam bir şekilde monte edilebilmesini sağlar.Kapılara veya pencerelere konumlandırılan FIBARO kapı/pencere sensörü, kapı veya pencere açıldığında sizleri anında bilgilendirerek gerekli önlemleri almanıza yardımcı olur. Aynı zamanda pencerelerinizde veya kapınızda herhangi bir hareketlenme olduğunda da  odanın ışıklarını açabilir, siren çaldırabilir, pencereyi gören bir kameranın çektiği fotoğrafları size e-mail ile gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

4. Ev otomasyonu sistemlerini satın aldıktan bir kaç yıl sonra süresi dolacak-bitecek

Sürekli gelişen ve iyileştirilen bir sistem olan akıllı ev teknolojisi ürünlerinin hepsi güncellenebilir özelliğe sahiptir. Dolayısıyla aldığınız ürünün süresinin dolması, bitmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Teknolojik ürünlere zamanla güncellemeler gelir ve akıllı telefonunuz sayesinde yaptığınız bu güncellemelerle sistem kendini yeniler.
Ev otomasyonu sistemleri ürünlerinizi de, içinde bulunduğunuz zamanının ve gelişen teknolojinin şartlarına göre güncelleyip kullanmaya devam edebilirsiniz. Ev otomasyonunu tercih eden insanların pek çoğu bu düşüncenin aksine, ev otomasyon sistemlerini uzun süreli bir çözüm sunduğundan dolayı tercih etmektedir. Ev otomasyonu ürünleri son derece sürdürülebilir sistemlere sahiptir ve karbon ayak izi farkındalığı olan kullanıcıların çoğu bunu azaltmak ve enerji tasarrufu sağlamak amacıyla da bu sistemleri evlerine entegre etmektedir.
Dolayısıyla sahip olacağınız ev otomasyonu sistemi ürünlerinin kullanım süresi dolacak gibi bir durum söz  konusu değildir. Güncel trendlere göre ürünün yeni versiyonu çıktığında siz de akıllı telefonunuzdan bu versiyonu güncelleyerek ürününüzü kullanmaya devam edebilirsiniz.
evde360’de yer alan ve uzun süre kullanılbilen bir ürün olan Somfy Dış Mekan Siren pille çalışır ve pilinin ömrü ise yaklaşık olarak 2 yılı kapsar. Somfy Dış Mekan Siren’in pilleri zayıfladığında değiştirmeniz için akıllı telefonunuza bildirim gönderir. Gelen bildirim sayesinde, ürününüzün pilini değiştirerek uzun süre kullanmaya devam edebilirsiniz.


5. Ev otomasyonu sistemleri yalnızca büyük/yeni evler için

  Ev otomasyon sistemlerinin yalnızca büyük ve yeni evler için olduğunun sanılması da bir diğer yanılgıdır. Ev otomasyonuna ilginize ve bütçenize uygun olarak tek bir ürünle de başlayabilir, zaman içinde ev otomayonu sisteminizi genişletebilirsiniz. Örneğin sahip olacağınız Yale Akıllı Kapı Kilidi, hemen hemen bütün kapı  tiplerine uyum sağlar ve eviniz için güvenli, kullanışlı ve anahtarsız bir kontrol sunar. 


Oldukça kolay bir kuruluma sahip olan Yale Sync Smart Home Alarm, tüm ev çeşitlerine uygun olarak kurulum ve kullanım kolaylığı ile vazgeçilmez bir alarm sistemidir.

Alarm seti, sonradan ilave edilebilir aksesuarları da dahil olmak üzere tamamen kablosuz ağa bağlı olduğu için kurulumu oldukça kolaydır. Evinize kolaylıkla uyum sağlayacak sizi ve sevdiklerinizi olası tehlikelere karşı koruyacaktır.

Aynı zamanda evcil hayvan Dostu PIR Hareket Dedektörü, evinizin güvende olduğuna dair içinizin rahat olmasını sağlarken yanlış alarm olasılığını da en aza indirir.Evinizin boyutu ya da sahip olduğu özelliklerini baz almadan rahatlıkla evinize kurabileceğiniz bir diğer ürün de Yale LCD Ekranlı Dijital Kapı Dürbünüdür. Evinizin etrafında olup biten her şeyi evinizden görebilme imkanı sağlayan dijital kapı dürbünü; zarif görünüme sahip, akıllı ve çok fonksiyonlu bir Yale cihazıdır. Kızılötesi gece görüşü sayesinde karanlıkta dahi kapınızın önünde kim olduğunu görebilirsiniz. 5800 serisi dijital kapı dürbünü; hareketi algılar ve fotoğraf/video kaydı yapar. Ayrıca entegre kapı ziline de sahiptir.Ev otomasyonu ürünlerine ayrı ayrı değil, set halinde sahip olmak isterseniz de sizler için hazırlamış olduğumuz D-Link Akıllı Ev Başlangıç Paketi, Fibaro Başlangıç Seti, Fonri Ev Güvenlik Seti paketlerini inceleyebilirsiniz.Ev otomasyonu sistemleri yeni bir sistem olduğundan dolayı insanların aklında, pek çok doğru/yanlış fikre maruz kalmaktadır. Makalemizde de bahsettiğimiz üzere bu güçlü sistemin ev sahiplerine oldukça fazla avantajları bulunmaktadır. Sizler de ev otomasyonu sistemleri hakkında daha fazla bilgi almak ya da ürünlere sahip olmak için evde360 web sitemizi inceleyebilirsiniz.‘’Nesnelerin Interneti hayatımızı nasıl etkiliyor ve bizi nasıl bir gelecek bekliyor? ‘’ gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız, daha önce yayımlamış olduğumuz makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz. 

     

           

  •