Evde360 İLE 15 ADIMDA ENERJİ TASARRUFU


Dünya üzerindeki enerji kaynaklarının giderek tükenmesi enerji tasarrufu hakkında bilinçlenmeyi gerektiriyor.
 
Özellikle kış aylarında havaların soğuması ile birlikte evlerdeki enerji tüketimi de artmaya başlıyor. Bununla orantılı olarak faturalar da artış gösteriyor.

Enerjiyi daha verimli kullanabilmek için bir çok yol var ve biz de Evde360 olarak hem bütçeniz için tasarruf sağlamanız hem de enerji tasarrufu yaparak çevreye katkı sağlamanız için bir makale hazırladık.

Evde360 olarak temel amacımız size daha akıllı ve tasarruflu ev çözümleri sunmak.


İşte Evde360 Olarak Sizin İçin Hazırladığımız Evde Enerji Tasarrufu Top 15 Listesi:

 
1. İyi bir merkezi ısıtma sistemine ve buna uygun bir termostata sahip olduğunuzdan emin olun. Düzenli bakım ile sadece optimum konfordan değil aynı zamanda daha fazla tasarruftan da emin olursunuz. Optimum verim için merkezi ısıtma sisteminizi bir usta tarafından her yıl kontrol ettirin.

Eğer siz de evinizde tasarruf sağlamak istiyorsanız akıllı termostat seçeneklerimizi inceleyebilirsiniz.  Akıllı termostatlar sayesinde evinizin ısısını istediğiniz gibi değiştirebilir, enerji kullanımını en tasarruflu şekilde ayarlayabilirsiniz.

Akıllı termostatlara göz atmak isterseniz aşağıdaki görsele tıklamanız yeterli. 
Kombinizi ve klimanızı akıllı hale getirerek ısınma sarfiyatınızı azaltmanın yollarını arıyorsanız “Normal Bir Klima ve Kombi Nasıl Akıllı Hale Getirilir?” adlı makalemize göz atabilirsiniz.


2. Evinizi iyi izole edin ve evinizdeki pencerelere ısı yansıtıcı film uygulamayı tercih edin. Bu sayede, camlardan giren soğuk ve sıcağı engellemeniz mümkün olacaktır.

3. Evinizdeki ara kapıları kapatarak veya perde ile bariyerler oluşturarak ısının dışarı çıkmasını önleyin.

4. Evinizin çok penceresi mi var ya da pencereleriniz çok mu büyük? Uygun perdelere yatırım yapın ve perdelerinizi akşamları kapatın. Bu şekilde ısıyı içeride tutabilirsiniz.

5. Evinize bir ev aleti alırken “Enerji Tasarruflu” olmasına dikkat edin. Evinizdeki cihaz bir süredir kullanılmıyor mu? Güç kablosunu duvar prizinden çıkarın. Bekleme modu da enerji tüketir.


Bunları benim yerime düşünecek biri olsa diyorsanız evinizde enerji tasarrufunu sizin adınıza sağlayacak  akıllı prizler tam size göre! Detaylı bilgi için görsele tıklayabilirsiniz.

6. Kullanılmayan şarj cihazlarını ve adaptörleri prizden çıkarın. Özellikle eski şarj cihazları büyük miktarda enerji tüketiyor!

7. Tercihen evinizde elektrikten ziyade gaz ocağı kullanın. Bir gaz ocağı elektrikli ocağa göre daha çabuk ısınır ve daha çabuk soğur böylelikle daha az enerji harcamış olursunuz.
 
8. Çamaşırlarınızı daha düşük bir sıcaklıkta ve kısa programda yıkamaya dikkat edin. Hemen hemen tüm modern çamaşır makineleri 30 derecede istenilen temizliği sağlar, yani daha fazla su ısıtmanıza gerek kalmaz. Çamaşır makineniz biraz daha yaşlı mı? Modern, enerji verimli bir çamaşır makinesi, 8 yaşındaki bir modele kıyasla yaklaşık %20 daha az elektrik harcıyor. Bu nedenle yeni bir çamaşır makinesi satın almak  düşünmeye değer olabilir.

9. Çamaşırlarınızı her zaman kurutucuda  kurutmak yerine mümkünse asarak kurutmayı tercih edin. Güneşin çamaşırlarınız üzerinde de pozitif bir etkisi olacaktır.
 
10. Evinizdeki tüm ampulleri düşük enerjili LED ampullerle değiştirin ve onları otomatikleştirin, böylece odada olmadığınız zamanlarda ışıklar otomatik olarak kapanır.

Hem tasarruf sağlayan hem de evinizin ambiyansını değiştiren Philips Hue’ları incelemeye ne dersiniz?
11. Televizyonunuza bağlı olan dekodere dikkat edin. Çalışma ışığı açık kalan dekoder, TV gibi elektronik cihazlar enerji tüketmeye devam eder ve dekoder sürekli açık olduğu için çok fazla enerji harcar. Bu gibi problemleri önlemek ve açık unuttuğunuz cihazlar yüzünden enerji kaybetmemek istiyorsanız akıllı prizlere ve akım korumalı prizlere göz atabilirsiniz. Evden çıktığınızda kapatıp kapatmadığınızdan emin olamadığınız bir cihaz varsa, bu cihazı takabileceğiniz prizin akıllı priz olması sizin o cihazı telefonunuzdan görebilmenizi ve kontrol edebilmenizi sağlar. Böylece artık siz evden çıkarken açık kalan bir televizyonun ya da başka bir cihazın harcadığı enerjiden tasarruf edebileceksiniz.

12. Ütülerinizi biriktirerek yapmak önemli ölçüde enerji tasarrufu yapmanızı sağlar. Ütünün ısınması beklenirken yüksek miktarda elektrik enerjisi harcanıyor.

13. Elektrik süpürgesinin torbası doldukça emme gücü artar ve daha çok elektrik tüketir. Bu nedenle torbasını sık sık temizleyin.


Evinizin temizliğini daha kolay bir hale getirmek için akıllı robot süpürgelerimizi inceleyebiliriniz!

14. Yemekleri soğumadan buzdolabına koymayın. Yemeği buzdolabına sıcakken koymak, hem yemeğiniz için zararlıdır hem de buzdolabının içinde ortamın ısınmasına ve çalışmak için daha çok enerji harcanmasına sebep olur.

15. Duş alma sürenizi 1 dakika  kısaltmakla 9 litre, dişlerinizi fırçalarken musluğu kapatmakla 11 litre su tasarrufu sağlarsınız.

Günlük hayatınızdaki davranışlarda yapacağınız küçük değişiklikler, hem bütçeniz hem de doğa için büyük pozitif etki yaratacaktır.

Evinizde enerji tasarrufu sağlamak için Evde360 ile evinizi daha akıllı bir hale getirebilir ve Evde360’den alacağınız akıllı ev ürünleri ile tasarruf yapmaya başlayabilirsiniz!


Eğer akıllı enerji sistemlerinin ve diğer akıllı sistemlerin nasıl çalıştığını merak ediyorsanız "Nesnelerin İnterneti ve Akıllı Evler" isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Enerji tasarrufu ve akıllı ev sistemleri ile ilgili sorularınızı bize 0850 304 43 82 telefonundan ya da çağrı merkezimizden bildirebilirsiniz.